Ivan Tafat 03. ledna 2022 v 15:50
Ivan Tafat 03. 01. 2022

Když se mi 26. prosince před jedenáctou hodinou večerní na mobilním telefonu objevila zpráva o Petrově úmrtí, myslel jsem si, že spím a že je to jen ošklivý sen. Ani druhý den ráno jsem nevěřil, že je to pravda. Když se však ke mně ze všech stran dostávala informace o jeho náhlé smrti, pochopil jsem, že se jedná o smutnou realitu.

Jak je vůbec něco takového možné? Vždyť jsem ani ne před týdnem s Petrem mluvil, byl plný energie a dobré nálady. A takhle si ho chci i navždy pamatovat.  Je to jen asi měsíc zpátky, kdy jsme se společně fotili do maturitního kalendáře 6.C. Petr byl pro každou legraci, i kdyby si ji měl dělat sám ze sebe. Teď pro mě má ta společná fotografie úplně jiný rozměr. Omlouvám se, ale tohle asi nebude nekrolog  podle nějakých zavedených standardů. Je to pro mě příliš osobní.

Petra si budu už navždy pamatovat jako člověka, pro kterého byla práce zároveň posláním, ale i zábavou. On vnímal studenty jako své parťáky, jednal s nimi jako rovný s rovnými a díky tomu se těšil velké oblibě. Studentům věnoval i značnou část svého volného času. Organizoval kroužky, zájezdy či třídní výlety, díky kterým studenti získali nejen znalosti, ale hlavně spoustu krásných zážitků, na které, jak věřím, nezapomenou do konce života.

Další skutečnost, která se Petrovi musí určitě přičíst ke cti, až bude stát u nebeské brány je, že to byl člověk, který na všechno hleděl ze světlejší strany. Byl vždy velmi velkorysý k chybám druhých a naopak nadšený z jejich úspěchů. Mnohokrát jsme spolu byli účastni při různých zkouškách a nikdy jsem nezažil, že by se Petr někomu snažil uškodit. Právě naopak, vždy se snažil studenty podpořit, pomoci jim a měl upřímnou radost, když se jim dařilo.

Toto byl můj první pokus o nekrolog, tak doufám, že jsem nezklamal. Pokud bych si z toho měl vzít něco do dalšího života, pak to, že by si člověk měl vážit své rodiny a svých přátel, protože skutečně nikdo z nás neví, kdy přijde jeho chvíle.

Petře, chybíš nám a nikdy na Tebe nezapomeneme.

za komisi zeměpisu

Ivan Tafat