Dne 6. května nás navždy opustil Richard Smola. Obdivuhodný člověk, po kterém tu bude smutno.
Pan Smola byl naším absolventem. Byli jsme vždy rádi, když nás navštívil a vyprávěl o svém životě. Zde je například přepis jeho vzpomínání v rámci studentské minikonference k výročí měnové reformy (2013), pořádané na naší škole.
„Richard Smola, skaut tělem i duší, předseda spolku PTP Západní Čechy – Plzeň a věrný spolupracovník Paměti národa Plzeňského kraje, nás vždycky potěšil zajímavými tipy na pamětníky. Jeho životní cesta se uzavřela ve věku nedožitých 95 let. Čest jeho památce a upřímnou soustrast rodině. Nezapomeneme. Případné kondolence je možné zasílat do kanceláře Paměti národa Plzeňského kraje.
Když jsme natáčeli jeho vzpomínky pro Paměť národa, vyprávěl nám: „Máti mi psala skoro každý den dopis, co je doma nového. A otec vždy připsal: Zdraví tě táta. A najednou chodily dopisy bez tátových poznámek. Tak jsem volal domů: ,Kdepak je táta?‘ – ,Na služební cestě.‘ Za týden jsem volal znovu: ,Kde je táta?‘ – ,Ještě pořád na služební cestě.‘ Tak jsem říkal: ,Máti, řekni mi pravdu. Není táta zavřenej?‘ – ,Je.‘“
Richard Smola se narodil 3. června 1930 v Plzni. Jeho tatínkem byl Ing. Alois Smola, majitel firmy na turbodynama Ferrotechna a prezident Obchodní a živnostenské komory v Plzni, který se po roce 1948 stal terčem perzekuce komunistické moci, byl zatčen a odsouzen k jednomu roku vězení, v roce 1953 byla celá rodina v rámci Akce B – Buržoasie vystěhována z Plzně do malé vesnice Božanov na Broumovsku, po intervenci ze strany Škody do Ptenína u Merklína. Richard Smola vystudoval reálné gymnázium a Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni, která byla součástí Českého vysokého učení technického v Praze, obor strojní. Studium mu bylo přerušeno kvůli vojenské službě u Pomocných technických praporů. U lehkých a později těžkých PTP byl od října 1951 až do zrušení PTP v květnu 1954. Sloužil v Libavé, na stavbě letiště v Přerově, v dolech v Ostravě a v Hájnících u Banské Bystrice. Po propuštění dokončil studium vysoké školy a roku 1956 nastoupil do zaměstnání v Energostroji, který se později stal součástí Škodových závodů, později samostatným podnikem Škoda Praha. Pro podnik prováděl i zahraniční montáže a jednání – v Dánsku, Bulharsku, Kanadě a Argentině. Vedl stavbu a montáž velkoelektrárny Felton na Kubě. Stal se předsedou spolku PTP Západní Čechy – Plzeň a působil také v plzeňském klubu oldskautů. U příležitosti svých 90. narozenin obdržel z rukou primátora stříbrnou pamětní medaili města Plzně, v roce 2009 Pečeť města Plzně.“ (z FCB Paměť národa Plzeňský kraj)
Více si o jeho životním příběhu můžete přečíst v archivu Paměti národa: https://www.pametnaroda.cz/cs/smola-richard-1930
(Foto: Paměť národa, Fotograf Jan Ruzicka, Instagram @mikulasske_23)


