Úspěšná cesta do francouzského Châteaubriantu

Sylva Nováková 13. října 2019 v 17:52
Sylva Nováková 13. 10. 2019

Koncem září vyjela skupina 40 žáků naší školy na první část dnes již tradičního výměnného pobytu do města Châteaubriant (Lycée Saint-Joseph).

Partnerský vztah, který vznikl již v roce 1995, je oficiálně potvrzen Francouzským velvyslanectvím v Praze. Hlavním cílem této reciproční akce je navázání přátelství mezi mladými lidmi dvou zemí, které k sobě mají po mnoha stránkách blízko. Je rovněž jedinečnou příležitostí k prohloubení znalostí v oblasti francouzské kultury i ke zlepšení komunikačních dovedností ve francouzštině.

Cestou na severo-západ Francie se naše výprava zastavila v Paříži. Francouzští kolegové připravili zajímavý program už zde. Žáci tak, mimo jiné, obdivovali architekturu Paříže ze střechy Vítězného oblouku i z lodi při plavbě po Seině. Před odjezdem do cíle cesty si také mohli vychutnat atmosféru starodávné umělecké čtvrti Montmartre.

Pobyt v Châteaubriantu proběhl v přátelském duchu, a to jak ve škole, tak v hostitelských rodinách. Vedle poznávání regionu (Mont St-Michel, Rennes, Terre de Sel, Guérande aj.) byla součástí výměny účast na výuce v partnerské škole a mnohá neformální setkání žáků i pedagogů. Na zpáteční cestě domů si žáci mohli udělat představu o bohatosti kulturních památek Francie v parku France miniature.

Výměnný zájezd, jak z jeho pojmenování vyplývá, se uskutečňuje ve dvou etapách. Pobyt francouzských hostů u nás proběhne na konci dubna 2020. Naši žáci tak prožijí roli průvodců svých francouzských korespondentů i roli tlumočníků ve svých rodinách, zároveň je čekají přípravy programu pro jejich nové přátele.

Za pedagogický doprovod (I. Hrdinová, S. Nováková, J. Šustrová, P. Kučera)
Sylva Nováková