Klára Tláskalová odhalila tajemství vojenského kufříku

Aleš Adámek 21. června 2016 v 10:26
Aleš Adámek 21. 06. 2016

Vojenský historický ústav Praha a občanské sdružení Zapomenutí vyhlásily na podzim roku 2015 projekt při příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války. Soutěž byla určena pro žáky základních a studenty středních škol a byla rozdělena dle věku soutěžících do dvou samostatných vzdělávacích aktivit.

Jednou z nich, připravenou Vojenským historickým ústavem Praha, byla interaktivní edukativní online hra „Tajemství vojenského kufříku – 2. světová válka“, určená pro žáky a studenty od 13 do 19 let. Cílem hry bylo na základě průzkumu vojenského kufříku se sbírkovými předměty VHÚ Praha a mapky klíčových událostí rekonstruovat příběh skutečného vojáka, který se během 2. světové války zapojil do československého zahraničního nebo domácího odboje. Zapojení hráči mohli volit z pěti kategorií – voják československé zahraniční armády na Západě, příslušnice československé zahraniční armády na Východě, dobrovolník československé zahraniční armády na Blízkém východě a v Africe, příslušník československého zahraničního letectva na Západě a člen domácího odboje. Soutěžní příspěvky bylo možné zaslat do 31. března 2016.

Ze zaslaných příběhů komise z řad pracovníků Vojenského historického ústavu Praha vybrala ty nejlepší příspěvky. Jejich autoři byli 20. června pozváni a oceněni v Armádním muzeu Žižkov při slavnostním vyhlášení výsledků. V jednotlivých kategoriích bylo pořadí následující:

Kategorie – Příběh příslušníka československého domácího odboje

  1. Klára Tláskalová, Gymnázium, Plzeň   (text naleznete ZDE)
  2. Magdaléna Tomečková, Gymnázium Jana Palacha Mělník
  3. Lucie Michalová, Gymnázium Jana Palacha Mělník

Více informací zde.